Kërkoni dhe shkarkoni drejtuesit për Epson Stylus Photo T50 printer foto

Ju duhet ta pranoni se në kohën e tanishme praktikisht çdo program në të cilin mund të përpunohen fotot quhet gjerësisht "photoshop". Pse? Po, thjesht sepse Adobe Photoshop është ndoshta redaktori i parë i serishëm i fotografive dhe sigurisht më i popullarizuari në mesin e profesionistëve të të gjitha llojeve: fotografë, artistë, dizajnerë të uebit dhe shumë të tjerë.

Diskutimi më poshtë do të jetë për "një", emri i të cilit është bërë një emër i familjes Natyrisht, nuk do të ndërmarrim të përshkruajmë të gjitha funksionet e redaktorit, nëse vetëm sepse është e mundur të shkruajmë më shumë se një libër mbi këtë temë. Për më tepër, e gjithë kjo është shkruar dhe na është treguar. Ne thjesht kalojmë nëpër funksionalitetin themelor, i cili fillon me programin.

instrumente

Për të filluar, vlen të përmendet se programi ofron disa mjedise të punës: fotografi, vizatim, tipografi, 3D dhe lëvizje - ndërfaqja është rregulluar për secilën prej tyre në mënyrë që të sigurohet lehtësia maksimale e punës. Një sërë mjetesh, në shikim të parë, nuk amaze imagjinatën, por pothuajse çdo ikonë fsheh një grumbull të tërë të ngjashme. Për shembull, pika "Dimmer" dhe "Sfungjer" fshihen pas "Brightener".
Për çdo mjet, parametrat shtesë paraqiten në vijën e sipërme. Për një furçë, për shembull, mund të zgjidhni madhësinë, ngurtësinë, formën, shtypjen, transparencën dhe madje edhe një rimorkio të vogël të parametrave. Përveç kësaj, në vetë "kanavacën" ju mund të përzieni ngjyra ashtu si në realitet, e cila, së bashku me aftësinë për të lidhur një tabletë grafik, hap mundësi pothuajse të pafundme për artistët.

Puna me shtresa

Të thuash se Adobe ka arritur të punojë me shtresa nuk do të thotë asgjë. Natyrisht, si në shumë redaktorë të tjerë, ju mund të kopjoni shtresa, t'i përshtatni emrat dhe transparencën, si dhe llojin e përzierjes. Megjithatë, ka edhe karakteristika më unike. Së pari, këto janë maskat e shtresave, me ndihmën e të cilave mundemi, për shembull, ta zbatojmë efektin vetëm në një pjesë specifike të imazhit. Së dyti, maska ​​të shpejta korrigjuese, të tilla si ndriçimi, kthesa, shkallët dhe të ngjashme. Së treti, stilet e shtresave: model, shkëlqim, hije, gradient etj. Së fundi, mundësia e shtresave të redaktimit të grupeve. Kjo do të jetë e dobishme nëse keni nevojë të aplikoni të njëjtin efekt në disa shtresa të ngjashme.

Korrigjim i imazhit

Në Adobe Photoshop ka mundësi të shumta për të transformuar imazhin. Në foton tuaj, ju mund të korrigjoni perspektivën, anim, shkallë, shtrembërim. Natyrisht, për funksionet e tilla banale si kthesat dhe reflektimet e përmendura nuk është e nevojshme. Zëvendëso sfondin? Fit do të ndihmojë funksionimin "transformim të lirë", me të cilin ju mund të ndryshoni imazhin sipas dëshirës.

Mjetet e korrigjimit këtu janë vetëm shumë. Ju mund të shihni listën e plotë të funksioneve në screenshot lart. Mbetet vetëm për mua të them se secila nga artikujt ka numrin maksimal të mundshëm të cilësimeve me të cilat mund të rregulloni gjithçka pikërisht ashtu siç keni nevojë. Do të doja gjithashtu të theksoja se të gjitha ndryshimet shfaqen menjëherë në fotografinë e redaktuar, pa vonesa në vizatim.

Filtrat mbulesë

Natyrisht, në një gjigant të tillë si Photoshop nuk harruam për filtrat e ndryshëm. Posterization, vizatim me lapsa me ngjyra, qelqi dhe shumë më tepër. Por ne të gjithë mund ta shohim këtë në redaktorët e tjerë, kështu që duhet t'i kushtoni vëmendje karakteristikave të tilla interesante, si për shembull "efektet e ndriçimit". Ky mjet ju lejon të organizoni një dritë virtuale në foton tuaj. Për fat të keq, ky artikull është i disponueshëm vetëm për ata që kanë faturën e kartës së kujtesës që ju përkrahni. E njëjta situatë me disa funksione të tjera specifike.

Puna me tekst

Natyrisht, jo vetëm fotografët punojnë me Photoshop. Në sajë të editorit të shkëlqyer të integruar të tekstit, ky program do të jetë i dobishëm për UI ose Web designers. Ka një shumëllojshmëri të fonts për të zgjedhur, secila prej të cilave mund të ndryshohet në një gamë të gjerë në gjerësi dhe lartësi, përshtatni gjymtyrët, ndarjen, bëjnë kurriz, të guximshme ose tejkalim. Natyrisht, ju mund të ndryshoni ngjyrën e tekstit ose të shtoni një hije.

Puna me modelet 3D

I njëjti tekst, për të cilin biseduam në paragrafin e mëparshëm, mund të shndërrohet në një objekt 3D me prekjen e një butoni. Ju nuk mund ta quani programin një redaktor të plotë 3D, por do të përballen me objekte relativisht të thjeshta. Nga rruga, ka shumë mundësi: duke ndryshuar ngjyrën, duke shtuar cilësi, duke futur një sfond nga një skedar, duke krijuar një hije, duke rregulluar burimet virtuale të dritës dhe disa funksione të tjera.

Ruaj automatikisht

Ka punuar shumë për të sjellë fotot në përsosmëri dhe papritur fikur dritën? Mos u shqetëso. Adobe Photoshop, në variantin e tij të fundit, mësoi si t'i ruante ndryshimet në një skedar në intervale të caktuara. By default, kjo vlerë është 10 minuta, por ju mund të vendosni manualisht vargun nga 5 në 60 minuta.

Avantazhet e programit

• Mundësi të mëdha
• Ndërfaqe e personalizueshme
• Një numër i madh i vendeve të trajnimit dhe kurseve

Disavantazhet e programit

• Gjyqi falas për 30 ditë
• Vështirësi për fillestarët

përfundim

Pra, Adobe Photoshop nuk është më kot redaktuesi i imazhit më popullor. Natyrisht, do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për një fillestar të kuptoj atë, por pas disa kohe me këtë mjet ju mund të krijoni kryevepra të vërteta grafike.

Shkarkoni versionin e provës së Adobe Photoshop

Shkarko versionin më të fundit nga faqja zyrtare

Çfarë duhet të zgjidhni - Corel Draw ose Adobe Photoshop? Analogët e Adobe Photoshop Si të krijoni arti nga një foto në Adobe Photoshop Shtojca të dobishme për Adobe Photoshop CS6

Ndani artikullin në rrjetet sociale:
Adobe Photoshop është redaktori më popullor dhe thjesht grafiku më i mirë që përdoret në mënyrë aktive jo vetëm nga profesionistët, por edhe nga përdoruesit e zakonshëm të PC.
Sistemi: Windows 7, 8, 8.1, 10, XP, Vista
Category: Redaktorët grafik për Windows
Zhvilluesi: Adobe Systems Incorporated
Kosto: 415 $
Madhësia: 997 MB
Gjuha: Rusisht
Version: CS 6